Jak dosáhnout roviny v zahradě ve svahu?
Máte v podstatě dvě základní možnosti, jak si ve svahu vytvořit pobytový rovinatý prostor. První variantou jsou opěrné zdi. Ty jsou sice finančně nákladnější, zato nabízejí mnoho možností využití. Snadno do nich zakomponujete osvětlení nebo je využijte pro pěstování ovocných stromů ve tvaru palmeta. Navíc struktura kamene nebo betonu vytvoří v zahradě jedinečnou atmosféru. Druhou cestu představuje svahování. Jedná se sice o finančně méně náročnou variantu, limitováni jste ale prostorem, zejména v malých zahradách.
V zahradě v Berouně „nad řekou“ jsme docílili rovinatosti pomocí světlých kamenných zídek a jižní orientace a výsadba borovic a dalších světlomilných rostllin navozuje až středomořskou atmosféru. Jen místo moře mají majitelé výhled na řeku Berounku.
Na co si při navrhování zahrady ve svahu dát pozor?
Musíte počítat s případnou erozí a zohlednit místní odtokové poměry. V našich realizacích používáme často zpevnění biotechnickým opatřením, např. ve formě kokosových rohoží. Kokosová rohož drží svah do doby, než se zde rozrostou rostliny, které pak svah zpevní svými kořeny a rohož se postupně rozpadne. Obecné pravidlo ale neplatí, vždy záleží na konkrétním pozemku a jeho sklonu. Jedná-li se o velmi prudký svah, dobře poslouží i technické zpevnění geomřížemi. Dalším příkladem, který pravděpodobně znáte ze zpevňování hrází rybníků, jsou dřeviny, které dobře koření. Dřeviny navíc poskytují příjemný stín v parných letních dnech.
Jaké jsou výhody zahrady ve svahu?
V předchozím odstavci jsme si popsali aspekty, jaké nesmíte při návrhu zahrady ve svahu podcenit. Zahrady ve svahu ale často disponují dechberoucími výhledy. Jižní nebo jihozápadní orientace je navíc vhodná pro ovocné dřeviny. Právě výhledy mohou být určující pro rozmístění jednotlivých funkcí v zahradě.
Svažitou, a navíc úzkou zahradu v Berouně u řadového domu jsme řešili zídkami i svahováním. Výhled na zahradu z obývacího pokoje v podstatě nahrazuje obraz a funguje jako takové celoročně proměňující se malířské plátno.
Na co byste ale neměli zapomenout?
Jednotlivé funkce (plácek pro děti, terasa s jídelním stolem, bazén a další) by se neměly vzájemně rušit. Zároveň si ale uvědomte, že běhat celý den po zahradě nahoru a dolů – ať už ve svahu nebo po nášlapech či schodech – vás snadno a rychle otráví. Proto jednotlivá místa doporučujeme umísťovat v logické návaznosti anebo v bezprostřední blízkosti k domu.
Jak jsme řešili svah kombinací zídek a svahováním můžete vidět na zahradě v Počaplech. Zajímavý prvek představuje klouzačka, která právě díky svahu krásně splývá s terénem.