Co je potřeba zohlednit při výsadbě stromů ve městě?
Je důležité mít na paměti, že je město pro stromy velmi náročné prostředí. Stresových faktorů bychom mohli vyjmenovat mnoho – od nedostatku prostoru a vody přes riziko mechanického poškození až k znečištěnému vzduchu. Pojďme se na jednotlivé faktory podívat postupně, abychom vytvořili ideální podmínky pro výsadbu, která bude krásná na pohled a zároveň bude plnit ekosystémové služby alespoň 50 let.
Výběr správného druhu stromu
Zásadním krokem úspěchu je výběr správného druhu stromu. Základní parametr představuje tolerance k městským podmínkám. V poslední době se v mnoha školkách soustředí na šlechtění druhů odolných vůči městskému prostředí. Mimo faktory, které je nutné ve výsadbě zohlednit, věnují tyto školky pozornost i tvaru koruny jednotlivých typů stromů. I tento zdánlivý detail ovlivní budoucí růst stromu, tak aby se do ulice lépe vešel, a i jeho údržba byla jednodušší.
Prohlédněte si, jak monotónní městskou zástavbu dokážou proměnit stromy – v tomto případě navíc výrazně kvetoucí. Místo se tak na pohled mění v průběhu ročních období.
Omezený prostor pro kořeny i korunu stromu
Zde platí jednoduchá přímá úměrnost – čím je strom větší, tím větší potřebuje prostor pro svůj kořenový systém i korunu. Strom obvykle sázíme do chodníku nebo náměstí, kde mu konkurují inženýrské sítě, podzemní stavby, a příliš prostoru mu nezbývá. Správné zakořenění zamezí riziku následného vyvrácení. Strom v ulici se obvykle musí vypořádat s malým prostorem pro růst koruny. Další potenciální problém může představovat obecně zhutněný terén – strom potřebuje i pro kořeny dostatek vzduchu.
Voda a vzduch
Ke stromům se snažíme dostat co nejvíce vody a také vzduchu. Potřebujeme, aby substrát, v kterém strom roste, nebyl zhutněný. Proto používáme tzv. strukturální substráty s vyšší mírou štěrku různých frakcí. Ty zajistí, že je v mezerách mezi štěrkem prostor pro vzduch a zároveň se ke kořenům dobře dostává a akumuluje voda. Mezi jednotlivými výsadbovými místy podzemní prostor ideálně propojujeme kořenovou cestou. Ta nám zvětší potřebnou rozlohu pro kořeny a pro zachycení dešťové vody.
Mechanické poškození kmenu a koruny stromu
Výsadbou péče o strom nekončí, ale začíná. Nadzemní část stromu – jeho kmen a korunu – chráníme proti mechanickému poškození různými způsoby. Stav stromu ohrožují projíždějící a parkující auta, ale také psí moč. Jak omezit možná poškození? Vybrat si můžeme z variant chrániček kmene pro nadzemní část stromu a pojezdovou kovovou mříž, která omezí zatěžování bezprostředního kořenového systému.
Jak jsme my přistupovali k obnově stromořadní na Vinohradské třídě za pomocí jednak pojezdových litinových ochranných mříží s chráničkou kmene, jednak za pomocí hutněného jemného štěrku, se můžete podívat zde:
Zajištění dlouhověkosti
Výsadba stromů ve městě s sebou nese mnoho rizik, proto radíme ji nepodceňovat a poradit se s krajinářským architektem. Díky důkladné výsadbě a následné péči mohou stromy plnit svou funkci po desetiletí. Zejména mladý strom potřebuje pravidelnou zálivku. K ní lze použít i pomůcky jako zavlažovací vaky, zavlačovací límce nebo automatickou závlahu. Často se zapomíná na výchovný řez – nezbytnou věc v péči o nově vysazené stromy. Ten zajistí, aby se koruna stromů vyvětvila do pochozí nebo pojezdové výšky (tzn. 5 i více metrů). K výchovnému řezu se musí přistupovat odborně a postupně.