Dovolíme si tvrdit, že lidem více než kdy předtím záleží na kvalitě nejbližšího okolí jejich bydliště. Chtějí se zde cítit bezpečně a trávit zde svůj volný čas. Nepopiratelnou výhodou je kvalitní veřejný prostor, který nabízí možnost k odpočinku i aktivnímu vyžití.
Živá čtvrť = vyhledávaná lokalita
V rámci návrhu rezidenčního projektu je třeba řešit identita místa, návaznost na okolí i další funkční a provozní vazby. Právě správně navržený veřejný prostor dělá z dané lokality lokalitu vyhledávanou. Maminky s malými dětmi ocení dětská hřiště a zelenou hranici mezi chodníkem a vozovkou. Naopak mladý pár může vyhledávat napojení na cyklostezku pro aktivní relaxaci. Myslet musíme ale také na starší lidi, kteří naopak vyhledávají klid v obklopení zeleně.
Klíčem je nabídnout dostatek atraktivních aktivit, a to pro různé věkové i sociální skupiny. Každý z potenciálních klientů by si zde měl najít své oblíbené místo. Měl by se pohodlně dostat z domu na zastávku MHD, mít možnost půjčit si sharebike, naučit dítě jezdit na kole nebo starší děti vypustit na malé hřiště, které je nedaleko jeho domu. A starším lidem určitě dát možnost posezení ve stínu stromu nebo pergoly.
S identitou bývalé industriální čtvrti jsme pracovali v rámci čtvrti Emila Kolbena, kde jsme celou čtvrť navrhli propojit výraznými architektonickými prvky a materiály odkazujícími k industriální minulosti místa. Přizvali jsme ke spolupráci sochaře Matěje Hájka, se kterým jsme celou čtvrť sjednotili sloupy, které slouží jako výrazné landmarks a odkazují na práci Emila Kolbena.
Dlouhodobá hodnota
Exteriér rezidenčního projektu si žádá dobrý design. Ať už se jedná o kvalitu materiálů, design mobiliáře nebo originální autorské prvky krajinářského architekta. Další důležitý aspekt představuje udržitelnost a nízké náklady na údržbu. O prostranství mezi domy se následně stará většinou SVJ a je důležité, aby na něj nebyly kladeny vysoké nároky v rámci údržby.
Prostor v okolí developerského projektu nemusí být ale pouze veřejný. Kombinaci veřejného, poloveřejného a privátního prostoru ve formě předzahrádek jsme řešili v rámci parteru projektu Alfa Rezidence Na Vackově. Kladli jsme důraz na práci se soukromím – přízemní byty jsme od veřejného prostoru dostatečně avšak atraktivně odclonili a zůstaly stále součástí parteru.
Reprezentativní veřejný prostor prodává
Kvalitní veřejný prostor zvyšuje prodejní zájem. Projekty se často nabízejí před svým dokončením, kdy je k dispozici pouze vizualizace. Na vizualizacích se již ukazují vzrostlé stromy, protože zeleň dobře funguje v kontrastu s ostrými liniemi architektury. Prací krajinářského architekta je vytvoření prostředí, ve kterém chtějí jeho obyvatelé trávit volný čas bez neustálé potřeby úniku. Lokalita se tak stává plnohodnotnou. Krajinářský architekt je současně schopen vypořádat se s řadou omezení – stávající infrastrukturou, náročností dopravního řešení i provozními vztahy. Každý chce totiž bydlet v hezké a vybavené čtvrti.