Záhony bez plevele
Máte rodinný dům se zahradou, ale přesto zahradničení není vaším koníčkem? Pojďme se podívat na to, jak dosáhnout zahrady krásné na pohled bez nutnosti permanentní péče. Trvalkové záhony nabízejí ideální řešení – v záhoně není prostor pro plevel a odpadá tak nutnost pletí. Velkou výhodou takového záhonu je, že kvete celý rok a jeho barevnost a pestrost se proměňuje v rámci roku. Na jaře stačí záhon ostřihat a cyklus se pravidelně opakuje. Nevíte, jaké trvalky vybrat? Rádi vám poradíme.
Rostliny si žijí vlastním životem v případě zahrady v Dolních Měcholupech. Jejich rozlišná výška vytváří zákoutí a kombinace s velkými oblými kameny představuje ideální místo pro hraní dětí.
Substráty a mulčování
Zásadní je i správný výběr substrátů a mulčování. Slunné záhony nejčastěji zakládáme jako štěrkové, protože potřebujeme, aby byly dostatečně propustné. Druhová skladba pak připomíná stepní oblasti, kde dominují okrasné traviny, ale máme zde i jarní cibuloviny a světlo a suchomilné trvalky. Tyto záhony pak mulčujeme ostrohranným štěrkem (nikoli kačírkem). Pokud na štěrk dopadne semínko plevele, tak ho rozehřátý štěrk vysuší a plevel nevyklíčí. Pro trvalky ve stínu používáme jako mulč jemně drcenou kůru. Kůra jednak zabraňuje růstu plevele, zároveň dobře vypadá a jednotlivé rostliny krásně vyniknou. Kůru využíváme jen první rok, pak už ji nedoplňujeme, protože chceme, aby se rostliny rozrostly, zapojily se a vytvořily v záhonu souvislou plochu. Souvisle zapojená plocha představuje princip nízkoúdržbových záhonů. Důležitý je proto výběr druhů, které dokážou takové společenství vytvořit a vzájemně si nekonkurují.
Práci s mulčováním štěrkem si můžete prohlédnout v našem projektu divoké zahrady v Hlásné Třebáni. Právě zdánlivý chaos vyžaduje méně údržby.
Souvislé plochy trávníku
Pokud chcete mít v zahradě trávník, je důležité, aby tvořil souvislou plochu, nerušenou malými ostrůvky zeleně nebo příliš mnoha solitérními stromy nebo keři. Sekání se sice nevyhnete, ale díky souvislým plochám je sekání jednodušší a nemusíte se sekačkou vyhýbat stromům či keřům. Zvolit v tomto případě můžete i robotickou sekačku.
Důležitý je také výběr travní směsi. Pokud chcete klasický rekreační trávník a nechcete ho pravidelně zalévat, doporučujeme vybírat osiva s malou příměsí bylin (trvalek), které dokážou vykrýt období sucha a zároveň zvýší biodiverzitu místa.
Zahradu jako malířské plátno můžete obdivovat u řadového domu v Berouně. V tomto případě zabere málo času i samotné sekání trávníku.
Automatická závlaha
Děsí vás představa, že budete po zahradě tahat hadice a dlouhé minuty zalévat? Klientům, jako jste vy, doporučujeme automatický závlahový systém. Jednak nemusíte myslet na to, kdy jste naposledy zalévali, a obecně můžete tuto část péče o zahradu pustit z hlavy. Navíc automatická závlaha se nastavuje tak, aby se spustila v období, kde nyní vedro a voda se tak rychle neodpaří a putuje přímo k rostlinám. Např. velmi brzy ráno, kdy také pokropený trávník neobtěžuje uživatele zahrady. Co se týče květinových záhonů, tak je pro nás důležitý výběr takových rostlin, které zvládnou i krátkodobé sucho bez nutnosti závlahy. Při dlouhotrvajících vedrech ale přijde vhod automatická závlaha i zde. Ideální je, pokud je hlavním zdrojem vody pro automatickou závlahu akumulační nádrž, kam svádíte dešťové vody ze střech domu. Když máte k dispozici studni, můžete tak vyřešit dopouštění nádrže. Pokud jste nuceni dopouštět vodou z vodovodu, pořiďte si alespoň podružný vodoměr, ať nemusíte platit stočné.
Pravidelná údržba
Ideální je si objednat na jaře a na podzim jednorázovou profesionální údržbu a máte zahradu v podstatě bez práce. Profesionální zahradník má dobré vybavení a díky svým znalostem provede údržbu odborně a rychle, takže se nejedná ani o nijak finančně nákladnou věc.