Zahrada Roztoky u Prahy

místo: Roztoky u Prahy

investor: soukromý

architekt domu: MXM architekti

projekt: 2020

realizace: 2021

Foto: Hana Connor, Alexander Dobrovodský

Video: Reportáž v pořadu ČT1 "Polopatě" - link

Tato zahrada je výborným řešením pro klienty, kteří si chtějí maximálně užít venkovního prostoru a přitom si nepřidělávat práci a starosti, které je okolo domu i tak dost. Nevelký pozemek si žádal promyšlený návrh. Použití opěrných zídek, zatravněných ploch pro vjezd do garáže, vodní prvek – to vše násobí možnosti využití zahrady. Řešení zahrady má několik stěžejních prvků:

Betonové zídky v zahradě příjemně člení zahradu a vnášejí řád do divokých záhonů travin a trvalek. Zároveň slouží jako lavice pro posezení. Každá betonová zídka je podsvícená LED pro navození příjemné noční atmosféry.

Květinové záhony s okrasnými travinami před domem a v zahradě podél plotu. Záhony kvetou od jara do podzimu a během zimy zdobí záhony ojíněná stébla uschlých travin. Záhony jsou mulčovány štěrkem, který významně eliminuje růst plevelů. Rostliny vysázené v těchto záhonech nevyžadují závlahu.

Vodní prvek je tvořený dvěma nádržemi s přepadající vodou. Voda dodává v zahradě osvěžení a přináší uklidnění při pohledu na vodní hladinu.

Betonové šlapáky podél domu ve stínomilných trvalkách. Trvalky dlouhodobě dobře prosperují na stanovištích s minimem světla. Odpadá zde také nutnost sekání trávníku.

Zatravňovací rastr je skvělá věc na denní používání vjezdu do garáže. Na pohled vypadá jako trávník, ale pod ním uložený plastový rastr umožňuje každodenní pojíždění autem. Tedy místo dlážděného vjezdu je trávník.

Polo-intenzivní střešní zahrada před vstupem do ložnice přináší pohled na kvetoucí rostliny hned ráno po probuzení. 

Vyvýšené záhony a palmety s jablky dávají plody pro radost.

Záhony s květinami k řezu do vázy na stůl.

Výsledkem je, že zahrada na každém svém kousku okouzlí své klienty a jejich přátele něčím jiným, nabídne jim zábavu i odpočinek a přitom je tak málo náročná na péči.