Zahrada Praha 6

místo: Praha 6

investor: soukromý

projekt: 2020

realizace: 2021/2022

návrh domu: JRA

foto: Hana Connor a Land05

Nenápadná zahrada na okraji vilové zástavby sousedí s parkem, od kterého je oddělena různými typy živých plotů a hranice se tak místy až ztrácí. Pozice členitého domu na úpatí svahu dává zahradě neuvěřitelné množství různých nálad a scenérií.

Přísné tvarosloví domu se propisuje i do zahrady, která je díky čistým liniím betonových zídek a schodišť jasně přehledná, přesto zde najdete různá zákoutí pro různé aktivity, které se tak vzájemně neruší.

Podobně jako v rákosí je ukryt mezi okrasnými travinami bazén, v jiné části je prostor pro ohniště.

V zahradě zůstal zachován krásný vzrostlý svitel, který příjemně stíní travnatou pobytovou část a terasu, břízy a z původní zahrady se také díky šetrné technologii přesazení podařilo vyjmout a po dokončení stavby domu vrátit na nové místo vzrostlý javor, který nyní vítá hosty u vstupu do domu.

Důležitá část zahrady, je skryta nad domem, vlastně za domem. Tedy poskytuje majitelům dostatek soukromí pro pěstování zeleniny v otevřených záhonech i v krásném skleníku.

Atrium domu mezi prosklenými stěnami haly, obývacího pokoje a wellness zóny zaplnil svými jemnými listy japonský javor, jehož koruna vyčnívá i do prostoru střešních teras, které tvoří nemalou část celé zahrady a nabízí krásný výhled z oken ložnic v patře. Na střeše jsme vytvořili i terénní modelace, aby zde mohly růst vyšší keře, samozřejmě vícekmenné muchovníky a clonily tak pohledy od sousedů, v části střešní zahrady rostou lesní jahody, borůvky a další drobné ovoce, část střechy připomíná stepní krajinu, kde se daří přirozeně vytvářet suchomilné společenstvo zejména travin a dalších xerotermních druhů. V zahradě je obecně množství trvalkových záhonů, které jsou proměnlivé během roku díky postupnému nakvétání cibulovin a trvalek, v závěru sezóny pak zahradě dominují okrasné traviny, které ji zdobí i během zimy.

Web JRA k domu: https://www.jra.cz/novostavba/dum-u-parku