Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro Zahrada MŠ Stříbro

Zahrada MŠ Stříbro

místo: Stříbro

investor: Město Stříbro,

architekt budovy MŠ: XTOPIX architekti s.r.o.

projekt: 2015-2016

realizace: 2017-2018

 

Tento projekt začal vznikat v roce 2015 jako návrh zahrady k záměru stavby nové mateřské školy ve Stříbře. Měli jsme k dispozici velký a mnohovrstevnatý prostor – od střechy přes parter školy až po pozemek ukrytý pod prudkým svahem. Nechali jsme se inspirovat létem, prázdninami, pobytem u vody, a navrhli zahradu mateřské školy na téma „Prázdniny u moře“. Vytvořili jsme tu čtyři herní krajiny. Krajinu pokladů, krajinu výhledů, zahradu s majákem a pláž zábavy.

Krajina pokladů leží na nejnižším místě, které je nejhůře přístupné – děti musí překonat překážky ve svahu, aby se k pokladům dostaly. Najdou zde loďku na moři, kapitánský můstek, stožár s vlajkou a samozřejmě truhlu s pokladem. Velký červený maják s klouzačkou dominuje zahradě s majákem. Jsou tu také vyvýšené záhony pro dětské pěstitelské pokusy a venkovní sprcha pro parné dny.  Pláž zábavy má dvě velká pískoviště stíněná plachtou, houpačky, sprchu a dlouhou a klikatou stezku pro odrážedla skrytou místy ve vrbových tunelech. Na střeše - v krajině výhledů mohou děti sledovat dění na zahradě i v samotném Stříbře. Střecha je extenzívní a jsou zde umístěny zvukovody, dalekohledy a barevná sklíčka ve zdech pro vyhlížení do okolí.

Většina herních prvků je autorská, umístěná do nově vysazené zeleně a do přírodního terénu. Tento koncept se nám pro mateřské školy mnohokrát osvědčil. Dáváme dětem prostor v přírodním prostředí, iniciujeme jejich hru a nápady, ale je už pak jen na jejich fantazii, jakou hru si v zahradě vymyslí zrovna pro dnešní den.

 

Foto:

Jindřich Sýkora (1)

Ondřej Tylčer (10)