Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020 Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020 Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020 Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020 Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020 Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020 Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020 Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020 Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020

Zahrada Hodkovičky - 1. místo v soutěži Zahrada roku 2020

místo: Praha Hodkovičky

investor: soukromý

projekt: 2018

realizace: 2019

Funkcionalistická vila z 30. let na malém pozemku nám byla inspirací pro vytvoření moderní zahrady s mnoha atraktivními prvky. Představy klienta zpočátku přesahovaly možnosti velmi malého pozemku. Ovšem přání klienta jsou alfou a omegou naší filozofie, tak jsme se dali do hledání důvtipných řešení. Tedy jak dostat do zahrady vše, co klient chce, a přitom nevytvořit přehuštěný nefunkční prostor?

První věc pro získání prostoru byla přeměna svažitého pozemku v několik pobytových teras. Na nejvyšší terasu jsme navrhli bazén. Původně klientem požadovaný zastřešený bazén by pohledově zabral celý prostor zahrady a nezbylo by místo na nic jiného. Navrhli jsme tedy kvalitní skořepinový bazén, který splnil požadavek delší využitelnosti bazénu a prostor zůstal zachován.  Níže položená druhá terasa nabízí možnost posezení s přáteli u grilu nebo ohniště v podobě velké cortenové mísy. Stínění velkého jídelního stolu zajišťují dvě stínící plachty. Vypadá to efektně, lehce a jejich kotvení do stěny domu šetří potřebný prostor. Terasa je jasně vymezena čistými plochami opěrných zídek z krásného pohledového betonu, přes něž přepadají ohnutá stébla okrasných travin. Poslední terasu přilehlou k domu pokrývá trávník s okrasnými záhony.  A ještě jednu terasu jsme našli - na střeše garáže. Střecha je pochozí a ve vyvýšených záhonech se odehrává pěstování zeleniny.

Design zahrady je čistý a moderní. Důležitá je práce s terénem, díky které mohlo vzniknout několik různých prostorů, které se vzájemně neruší, přitom působí harmonicky jako jeden celek. Zdi z precizně provedeného pohledového betonu, velkoformátové dlažby a dřevo dávají prostoru moderní, přesto přívětivý styl. Platany střižené do střechy poskytnou přirozený stín při lenošení u bazénu. Na barvě bazénu jsme si dali záležet a jeho stěny jsou nakonec metalicky šedé, což nabízí daleko přirozenější vzhled než klasická tyrkysová varianta. Bazén tak hezky ladí k celkovému vzhledu zahrady. Levitující betonové schody, cortenové ohniště a velkoformátová světle šedá dlažba jasně reagují na modernu 30. let. Okrasné záhony kolem domu nabízejí promyšlený mix okrasných travin, trvalek a cibulovin, a tak je o radost  z proměnlivosti postaráno od jara do podzimu. Zlatavé trsy vysokých travin pak vyniknou zejména v zimě. 

Každý si rád na zahradě užije trochu soukromí. Pozemek je z ulice odcloněn domem. Pohledy okolních sousedů cloníme nejenom betonovou a dřevěnou zdí, ale i habry s plochým tvarem koruny tzv. „lízátky“.

Na tak malé zahradě vyrostlo mnoho zákoutí, kde se dá nerušeně dělat vše, co si klient přál. Plavání, grilování, pěstování zeleniny, pečení buřtů na ohni a sezení u šachového stolku ve stínu stávajícího modřínu. Zdá se, že hodně dobrých nápadů dokáže vykouzlit i na malém prostoru vše, co si klient přeje.

Foto: Tomáš Rasl (1, 2, 4, 5, 6)