Zahrada Beroun nad řekou Zahrada Beroun nad řekou Zahrada Beroun nad řekou Zahrada Beroun nad řekou Zahrada Beroun nad řekou Zahrada Beroun nad řekou Zahrada Beroun nad řekou Zahrada Beroun nad řekou Zahrada Beroun nad řekou Zahrada Beroun nad řekou

Zahrada Beroun nad řekou

místo: Beroun

investor: soukromý

architekt domu: ov architekti

projekt: 2017

realizace: 2018

Prudký jižní svah, výhled na řeku a bílá vila v nás probudila sen o životě ve slunných jižních krajích. Atmosféra jihu byla tak silná, že jsme zahradu nad Berounem pojali jako prostor vily ve Středomoří. Opěrné zídky ze světlého kamene, bazén s podobně světlou téměř bílou dlažbou, suchomilné borovice a průhled na řeku. Vybaví se Vám nejspíš Chorvatsko, a pokud Váš pohled zabloudí k ovocným palmetám u opěrných zdí, možná se Vám připomene i Itálie.

Poloha bazénu, rozmístění pobytových teras i výběr rostlin, to vše vyžaduje důkladné zamyšlení a cit, aby se zahrada dobře propojila s domem a vytvořila harmonický celek.

Borovice brzo vyrostou a odcloní okolní domy, a tak návštěvník zahrady bude vnímat pouze travnaté terasy, stín borovic, bazén a Berounku, která je odsud na dohled. V létě zahradu oživí záhony travin a kvetoucích rostlin, s podzimem pak přijde radost z jablek a hrušek na plodících palmetách. Pohoda a bezstarostnost přímořského letoviska je tu na dosah.

 

Foto:

Tomáš Souček (1, 3, 4, 8, 10)

Tomáš Rasl (2, 5, 7, 9)