Pikniková místa v pražské Stromovce

místo: Praha 7, Stromovka

investor: Magistrát Hlavního města Prahy

projekt: 2018

realizace: 2020

Grilování v pražské Stromovce je velmi populární. Magistrát hlavního města Prahy se tam proto rozhodl vytvořit několik kvalitních míst s piknikovým a grilovacím zázemím.

Nové piknikové místo sestává ze dvou betonových podest, do kterých jsou otištěny listy a větve z místních dřevin. Hrubá textura a barva betonu zapadá do přírodního prostředí. Mělce vyražené obtisky listí a větví umocňují charakter místa.

Uprostřed větší podesty stojí autorský betonový gril ve tvaru dlouhého hranolu, který byl navržen a vyroben speciálně pro tento projekt. Moderní design reaguje na městský park. Myslelo se rovněž na odolnosti vůči vandalismu. Tmavě šedá barva grilu navíc dobře vynikne na světlé podestě.

Atypický dřevěný stůl, lavice a sedací hranoly doplňují gril o posezení. Při tvorbě návrhu jsme kladli důraz nejen na originální design, ale také na pevnost, odolnost vůči zatížení a především minimální údržbu. Veškeré dřevěné prvky mobiliáře jsou vyrobeny z kvalitního dubového dřeva.

Počítáme také s velkou vytížeností místa a také s tím, že pohyb lidí bude přirozeně přesahovat betonovou podestu. Okolí je proto upraveno odolným štěrkovým trávníkem. Nedochází tak k sešlapu a degeneraci trávníků a místo zátěž sešlapem naopak dobře snáší.

Máme připraveny výkresy dalších čtyř piknikových míst. Každé místo reaguje na uspořádání stávajících stromů a je zcela jiné. Když se pilotní projekt osvědčí, budou se ve Stromovce postupně objevovat další stanoviště městského grilování a odpočinku.

Fotografie: Hana Connor (1-6, 8), Land05 (7, 9, 10)

Media: 

Lidovky.cz - odkaz

Novinky.cz - odkaz

Blesk.cz - odkaz

Archizoom.cz - odkaz

Prima - odkaz

Portál Hlavního města Prahy - odkaz