Husův park v Čakovicích

autor: Martina Forejtová, Martina Havlová

spolupráce: Matěj Hájek (zeď s nanonátěrem) a XTOPIX (vodní prvek)

místo: Praha - Čakovice

zadavatel: MČ Praha -  Čakovice

projekt: 2015 – 2018 

realizace: 2019-2020

řešená plocha: 7500m2

Husův park leží na dně bývalého rybníka na středu původní návsi Čakovic.

Uprostřed parku se pak rozvíjí příběh Mistra Jana Husa, který byl upálen na hranici dne 6. 7. 1415. A právě 6 x 7 řad okrasných jabloní je vysazeno za zády Mistrovy sochy, která stojí uprostřed parku. Na podzim jabloně vzplanou svými červenými plody a tento oheň je symbolicky uhašen ve vodní hladině na konci parku - vodní prvek připomíná tmavou barvou dno bývalého rybníka a je v něm také vyjevena Husova Pravda vítězí. Ta se zjevuje jednou za čas, když ustoupí hladina vody a můžeme si přečíst druhou část celého citátu. Tmavé dlažby cest symbolizují taktéž dno bývalého rybníka a spolu s atypickým mobiliářem tmavě šedých betonových sedacích prvků vnášejí do parku jasné linie a body, které zde díky tmavé barvě vyniknou. Sedací prvky jsou navrženy ve formě solitérních sedáků nebo zahnutých lavic – tzv. bumerangů. Nabízejí neformální posezení v mlatové ploše u vodního prvku a na blízkých křižovatkách cest.

Cihlová reliéfní zeď nad hladinou vodního prvku je opatřena nano nátěrem, který je českým patentem na čištění vzduchu pomocí fotokatalýzy. Oxid titaničitý na povrchu zdi spolu s UV zářením je schopen na ploše 1m2 zlikvidovat až několik kilogramů škodlivin ročně. Zeď proto s trochou nadsázky nazýváme supersoučasný prvek a jejím autorem je Matěj Hájek.

Husův park je navržen jako park pro všechny generace. Někdo tu najde odpočinek, někdo inspiraci pro historické bádání, další trochu pohybu na mlatovém plácku a osvěžení u vody přijde v létě vhod asi úplně každému. Mlatový plac je navržen tak, aby se zde mohly konat i menší společenské akce, trhy, setkání, představení a výstavy. Svou polohou v centru města se tyto aktivity zrovna nabízejí a v parku je proto umístěno i WC pítko a přípojný elektrobod. Široké dřevěné schodiště nad tímto pláckem umožní sledovat dění kolem vodního prvku nebo právě i nějaké představení a aktivity, které se zde mohou odehrávat.

Výrazné trvalkové záhony lemované promenádou s lavičkami jsou navrženy tak, aby se proměňovaly již od jara, kdy rozkvetou první cibuloviny až do pozdního podzimu, kdy kvetou astry a okrasné trávy se barví do zlatých barev.

Celý park je nově osvětlen, kromě moderních stožárových svítidel využíváme i zemní svítidla do korun stromů a na méně frekventované cesty pak taktéž pouze přízemní osvětlení.

Foto: Filip Jandourek (1-7), Bet Orten (8-13)