Park v Roudnici n. L. - 1. místo v architektonické soutěži Park v Roudnici n. L. - 1. místo v architektonické soutěži Park v Roudnici n. L. - 1. místo v architektonické soutěži Park v Roudnici n. L. - 1. místo v architektonické soutěži Park v Roudnici n. L. - 1. místo v architektonické soutěži Park v Roudnici n. L. - 1. místo v architektonické soutěži

Park v Roudnici n. L. - 1. místo v architektonické soutěži

místo: Roudnice nad Labem

investor: Město Roudnice nad Labem

team: Martina Forejtová, Petra Soukalová, Vladimír Novák, Julie Horáčková

spolupráce: Martina Havlová

soutěžní návrh: 2021 

Vyhráli jsme soutěž na městský park „Na Kolečku“ v Roudnici nad Labem.

 Místní název Na Kolečku láká k propsání kolečka do půdorysu návrhu. Kolečko uvidí hlavně letci z nedalekého sportovního letiště, ale čistou travnatou plochu tohoto tvaru využijí všichni: k pikniku na louce, k pouštění draků nebo v zimě k sáňkování. Tato volná plocha nabízí mnoho možností a zároveň mezi stromy vymezuje hlavní pohled na horu Říp. Kolečko zdůrazníme cestou, která bude vybízet k procházkám. Trasa cesty však záměrně tvar kolečka porušuje, protože se nám do návrhu propisují i oblaka roudnického malíře Otakara Nejedlého. Oblaka zaplní i nebe – strop kavárny a celkově se kavárna bude pomyslně vznášet na obláčku, nejvyšším místě parku.

Kolečko ještě najdeme na křížení cest a na jejich nástupech. Detail v ploše, kovová obruč vepsaná do povrchu cesty. Povrchová úprava plechu – corten, odkazuje k roudnickému rudnému pramenu. Upozorní návštěvníka, že vstupuje do prostoru s vlastní identitou, do nového lesoparku Na Kolečku.

Zázemí parku vytvoří kavárna, která díky své pozici na nejvyšším místě parku nabídne ten nejhezčí pohled na Říp, dominantu kraje. A což teprve pohled ze střechy kavárny, ten již nebude ničím rušený. Dětské hřiště u kavárny je nasnadě, své latté si chci vypít v klidu, zatímco si děti budou hrát.  Svah u kavárny se hodí právě k umístění skluzavky, jsou tu dětské vrbové domky a houpačka hnízdo, kam se vejde opravdu hodně dětí.

Míst k posezení nabídneme v parku hodně: možnost posedět na dece na louce, na lavičce u cesty, u piknikových stolů se společností přátel, někde i s grilem, na houpačce nebo v Kolečku – altánu s vyhlídkou z dřevěných hranolů ve tvaru kolečka a jak jinak než opět s výhledem na Říp. Pejskaři využijí psí louku doplněnou agility prvky, děti se proběhnou po bosé stezce, zhoupnou se na zavěšené houpačce nebo poleží v houpací síti. Máme tu i multifunkční hřiště a zejména roudničtí skejťáci konečně získají svůj prostor. Skatepark navrhujeme v nejnižší části parku, dobře dostupný z cyklostezky.

Projekt je unikátní tím, že je to projekt na zelené louce, přesněji poli. Jak ale změnit pole na lesopark? Nebude to hned, ale máme vizi. Budeme využívat principy sukcese, sledovat trasy lidí, nabízet příjemná místa, která se příjemnými stanou v čase, kdy stromy budou dorůstat a poskytovat stín. Chceme nabídnout park pro místní lidi. Pro místní komunitu ať už skejťáků, pejskařů, školáků z nedalekých škol nebo prostě lidí z okolí, kteří si park oblíbí a budou sem chodit rádi za odpočinkem i zábavou.