Získali jsme 2. místo v architektonické soutěži na projekt barokní Cibulky Získali jsme 2. místo v architektonické soutěži na projekt barokní Cibulky Získali jsme 2. místo v architektonické soutěži na projekt barokní Cibulky Získali jsme 2. místo v architektonické soutěži na projekt barokní Cibulky Získali jsme 2. místo v architektonické soutěži na projekt barokní Cibulky Získali jsme 2. místo v architektonické soutěži na projekt barokní Cibulky Získali jsme 2. místo v architektonické soutěži na projekt barokní Cibulky

Získali jsme 2. místo v architektonické soutěži na projekt barokní Cibulky

Nadace rodiny Vlčkových vypsala architektonickou soutěž na rekonstrukci barokní usedlosti Cibulka v Praze. Záměrem Nadace je vybudování dětského hospice a domova paliativní péče. Navrhnout rekonstrukci takového barokního klenotu a dát mu novou náplň je snad snem každého architekta.  A to byl nejspíše důvod, proč se do soutěže přihlásilo 58 ateliérů. Vítězství nám uniklo jen o vlásek, ovšem druhé místo v tak prestižní soutěži je pro nás velmi cenné.

Náš společný návrh s ateliérem ov-a pracoval s obnovou historické památky a doplnil k ní novou vrstvu – zahradní pavilon pro malé pacienty a jejich rodiče. Veřejný dvůr Cibulky byl v návrhu doplněný o nový chráněný dvůr, který byl určen pro ubytované klienty. Usedlost je obklopena několika zahradami, západní zahradu jsme určili k veřejnému užívání, východní a severní pak životu hospice.

Západní zahrada byla navržena jako místo, kde by se potkávali lidé z usedlosti s lidmi s okolí. Je to živá zahrada plná květin, plodů a bylinek, najde se tu několik teras, vodní prvek, dokonce i grotta. Tematicky až medicejské zahrady.

Náš návrh proměny Cibulky nabídl fungující provozní celek i bohatý svět s množstvím zákoutí, zastavení, malých intimních míst i větších prostorů pro setkání, které vytváří prostor pro příjemné a nečekané zážitky.

Soutěžní tým:

Autoři: Martina Forejtová (Land05), Jiří Opočenský, Štěpán Valouch a Ondřej Králík (o-va)

Spolupráce: Monika Šafářová a Vladimír Novák (Land05), Františka Chaloupková, Jan Hájek, Barbora Juříčková, Martin Hložka, Lucie Neničková a Jakub Masný (o-va)

Vizualizace: Dousek – Záborský